IT Support Munkatárs Német ÉS Angol nyelven / English AND german speaking IT Support College
2018 Február 02

Közismert német multinacionális cég foglalkoztatásába keresünk angolul és németül beszélő munkatársakat IT support munkakörbe.

Fontos: IT (számítástechnikai) képzettség nem követelmény, a cégnek saját belső képzései vannak!

Feladatok:
  • Napi telefonos (esetenként e-mailes) kapcsolattartás a vállalat német, osztrák, angol, ír és magyar munkatársaival.
  • A munkatársak segítése,  egyszerű technikai problémáik elhárítása ( a belső képzésen tanultak alapján), valamint a hívásokhoz tartozó adminisztrációk elvégzése.
  • Komolyabb technikai problémák felmerülése esetén azok továbbítása a megfelelő szintű társosztályokra.
Elvárások:
  • Min. középfokú végzettség
  • Nyitott, kommunikatív jellem.
  • Angol ÉS német nyelvtudás legalább stabil középszintű (B2) használata.
  • Ügyfélszolgálati tapasztalat előny, de nem feltétel

Fizetés, juttatás:
Nettó 240.000 - 260.000 Ft + műszakpótlék + cafeteria + útiköltség támogatás + éves szintes fizetésemelési lehetőség.

Pályakezdők jelentkezését is várjuk!

We are looking for „German and English” speaking professionals for technical support job at a well known German multinational company in Budapest.

 Qulification in the field of IT is not a must, but an advantage, as the company has its own training system.

Main tasks:
  • Keeping touch with the German, Austrian, Swiss, English, Irish and Hungarian colleagues of the company via phone, IT support activity.
  • Help for the co-workers solving their simple technical issues (based on internal training), documentation and logging of calls on the ticketing tool
  • Delegation of problems which cannot be resolved on first level to the competent teams
  • Maintaining and improve customer satisfaction level
Expectations:
  • Strong knowledge of English and German languages (min. upper B2 level or higher)
  • Interest in IT
  • Min. secondary school degree
  • Flexibilty
  • Open, communicative personality
What the company can offer:
  • Opportunity for more shifts
  • Young, dynamic team, good athmosphere
  • Excellent career opportunities
  • Interesting, colourful job
  • Long-term job
  • Reliable German multinational company
Compensation: net EUR 800-870 (HUF 240.000-260.000) salary, plus cafeteria, shift bonus and partly paid corporate travel expenses!

Job Location: BUDAPEST, 11th district

We offer help for finding a room/flat for rent!

If you are interested in our job offer, please send your CV to info@phr.hu!

Fresh graduates are also welcome!

Önéletrajz küldése
Kérdése van?
Írjon nekünk és kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot!
Keressen minket közösségi médián is!